Najtrudniej jest pytać o rzeczy podstawowe…

Najtrudniej jest pytać o rzeczy podstawowe…

Wykonuj trudne zadania, kiedy są jeszcze łatwe. Podejmuj wielkie wyzwania, kiedy są jeszcze małe. Podróż tysiąca mil musi zacząć się od jednego kroku.” Laozi

Z doświadczenia wiem, że najtrudniej jest pytać o rzeczy podstawowe. Gdy już jesteśmy specjalistami w jakiejś dziedzinie, chętnie dzielimy się wiedzą, jak i pytamy o rzeczy skomplikowane. Jednak, gdy jesteśmy na początku drogi, gdy dopiero uczymy się danej dziedziny, obawiamy się naszych pytań – że może będą niemądre, może od razu będzie widać naszą niekompetencję, może ktoś o nas źle pomyśli. To zupełnie naturalne. Z drugiej strony to właśnie na początku, gdy stawiamy pierwsze kroki w nowej dyscyplinie, potrzebujemy szczególnie dużo pytać. Dlatego chciałabym, aby niniejszy blog był miejscem, gdzie takie podstawowe pytania można zadawać swobodnie.

Celem tego bloga jest pokazanie nie tylko jak wygląda budowanie strategii EB, ale również tych drobniejszych spraw operacyjnych, od których należy zacząć – jak budowanie działu EB, jego umiejscowienie na mapie organizacji, podział zadań, komunikacja z pozostałymi komórkami w organizacji. Od najbardziej prozaicznych spraw do zadań dużych, ważnych, strategicznych.

Dlaczego uważam, że to potrzebne? Bo sama tam byłam. I nadal pamiętam, jak szukając informacji i inspiracji trafiałam na mnóstwo fantastycznych artykułów o EVP, o tym jak marka pracodawcy wpływa na rekrutację czy retencję, jak zbudować strategię. Jednak bardzo trudno było mi znaleźć odpowiedzi na pytania podstawowe – jak umiejscowić zespół EB w organizacji, w której nie było dotąd takiego zespołu? Jak przekonać managerów różnych działów do współpracy? Jak przekonać ludzi, którzy nie są związani ani z EB, ani z HR, że nie jesteśmy wyłącznie marketingiem rekrutacyjnym? Jak pokazać, że początkiem kampanii są dobrze poukładane procesy? Jak zachować spójność komunikacji, gdy każdy chce komunikować rzeczy po swojemu? Jak mierzyć efekty działań, które wydają się być niemierzalne?

Jeśli budujesz od początku dział odpowiedzialny za employer branding lub dopiero starasz się przekonać do tego zarząd, tu znajdziesz podpowiedzi, jak się do tego zabrać. Jeśli jesteś w dziale HR i do Ciebie należą zadania z zakresu budowania marki pracodawcy lub po prostu interesują Cię zagadnienia związane z employer brandingiem, tu znajdziesz praktyczne porady, co i jak zrobić, by skutecznie zbudować markę pracodawcy z wyboru.

Zatem zaczynamy! 🙂 Daj znać w komentarzu o czym powinnam napisać w najbliższym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *